نام درس: ریاضی پایه: سوم دبستان موضوع: تقسیم با باقی مانده
سال تحصیلی: 89-88 تعداد دانش آموزان: 33 نفر مدت اجرا: 45 دقیقه
آموزشگاه: *** کلاس: *** صفحات: 173-172
"طرح درس روزانه"
نام درس: ریاضی پایه: سوم دبستان موضوع: تقسیم با باقی مانده
سال تحصیلی: 89-88 تعداد دانش آموزان: 33 نفر مدت اجرا: 45 دقیقه
آموزشگاه: *** کلاس: *** صفحات: 173-172
- هدف کلی: دانش آموزان در این درس با تقسیم با باقی مانده آشنا می شوند.
- اهداف جزیی؛ دانش آموزان در این درس:
با باقی مانده تقسیم آشنا می شوند. (شناختی)
به مراحل محاسبه تقسیم با باقی مانده مساحت دایره علاقه نشان می دهند. (عاطفی)
با خارج قسمت آشنا می شوند. (شناختی)
- اهداف رفتاری؛ دانش آموزان در پایان درس:
تفاوت بین خارج قسمت و باقی مانده را توضیح دهند. (شناختی- درک و فهم)
بتوانند مراحل یک تقسیم با باقی مانده را به درستی انجام دهند. (شناختی- کاربرد.)
در فعالیت های فردی و گروهی با اشتیاق شرکت می کند. (عاطفی- واکنش)
- رفتار ورودی؛ دانش آموزان قبل از تدریس:
می توانند عمل ضرب بین دو عدد را انجام دهند.
قادر به حل کردن تقسیم های بدون باقی مانده هستند.
- آزمون رفتار ورودی؛ (ارزشیابی تشخیصی):
ضرب بین اعدا زیر را به درستی انجام می دهند؟ =3*7 =8*9 =9*4 و ...
تقسیم های زیر را بدرستی حل کنند؟ =7/28 =8/58 =5/45 و...
- فعالیتهای قبل از تدریس؛ (مرحله آغازین تدریس):
|
فعالیت معلم |
رفتار فراگیر |
رسانه های آموزشی |
زمان |
|
* به کلاس وارد می شوم و از فراگیران احوالپرسی می کنم. |
دانش آموزان پاسخ می دهند. |
------ |
15 دقیقه |
|
* حضور و غیاب از دفتر کلاسی |
اعلام حضور می نمایند. غاییبین جلسه قبل دلیل غیبت خود را بیان می کنند. |
دفتر کلاسی |
|
|
*سوالات ارزشیابی تشخیصی را به صورت شفاهی/روی تابلوی کلاس انجام می دهم. |
دانش آموزان به صورت داوطلب یا انتخابی پرسش ها را پاسخ می گویند. |
تخته و گچ |
- فعالیتهای حین تدریس؛ (مرحله میانی تدریس):
|
فعالیت معلم |
رفتار فراگیر |
رسانه های آموزشی |
زمان |
|
* دانش آموزان را در گروههای 4 تایی گروه بندی می کنم. * در مرحله مجسم، به هر گروه 20 عد نی می دهم. * از دانش آموزان می خواهم نی ها را در دسته های 6تایی دسته بندی کنند. (بر نحوه کار گروهها نظارت می کنم.) * از دانش آموزان می پرسم چند دسته 6 تایی داریم، چند تا باقی ماند؟ روی تخته می نویسم: 20 برابر است با؛3 تادسته 6 تایی و 2 |
دانش آموزان با همکاری نی ها را دست بندی می کنند. 3 دسته 6 تایی 2 تا نی باقی مانده است. |
نی |
20 دقیقه |
|
* در مرحله نیمه مجسم، از یکی از دانش آموزان می خواهم با گچ 7 تا ستاره بکشد و آنها را 3 تا 3 تا جدا کند. (در دسته های 3 تایی دسته بندی کند.) بقیه دانش آموزان نیز همین تمرین را در دفتر خود یادداشت می کنند. * در آخر می نویسم: 7 برابر است با؛ 2 تا دسته 3 تایی و 1 |
تمرین محوله را بدرستی انجام می دهند. |
گچ، تخته، دفتر ریاضی دانش آموزان |
- فعالیتهای پس از تدریس؛ (مرحله پایانی تدریس):
|
فعالیت معلم |
رفتار فراگیر |
رسانه های آموزشی |
زمان |
|
* با دادن سوال هایی به شکل زیر =8/34 =5/28 و ... ارزشیابی پایانی را به انجام می رسانم |
دانش آموزان به صورت انتخاب معلم به پرسش ها پاسخ می دهند. |
تمرین های معلم ساخته |
10 دقیقه |
|
* تعیین تکلیف؛ 1- روی یک مقوای A4 25 تا ستاره بکشید و ستاره ها را در دسته ها 4، 5، 6و7 تایی دسته بندی کنید. (تمرین گروهی) 2- تمرین های کتاب درسی را در خانه حل می کنند. (فردی) |
تکالیف خود را یادداشت می کنند. |
نمونه کار آماده شده برای تمرین شماره 1 |
- معلمی شغل نیست؛
- حروف مقطّعه(حروف نورانی)
- سوره هائی که درآن هاسجده ی واجب وجوددارد.( سوره های عزائم)
- مسئله های ضرب وتقسیم سوم
- مساله های ضرب وتقسیم پایه سوم
- راهکار هایی برای پرورش خلاقیت در دانش آموزان
- دانش آموز خلاق
- ضرورت پرورش خلاقیت با رویکرد اصلاح الگوی مصرف
- هنرهای سنتی بیرجند
- آموزش املاو راهکارهای آن
- نکاتی مهم درباره ارزشیابی
- وزیر آموزش و پرورش: حمید رضا حاجی بابایی درحاشیه نواخته شدن زنگ سپاس
- پیام وزیرآموزش و پرورش به مناسبت هفته گرامیداشت مقام معلم
- معلّمی هنر است
- نقش بازخورده های مثبت افراطی در دانش آموز
- آزمونهای عملکرد درطرح توصیفی
- تغذیه بر ضریب هوشی تأثیر دارد
- تأمین یک سوم انرژی روزانه از وعده صبحانه
- آغاز یادگیری زبان از دوران جنینی است
- دانستنیها
- محمد حسن گنجی
- یادگیری موثر
- جزئیات تعطیلی دبستانها در روزهای پنجشنبه
- روز جمهوری اسلامی ایران
- فرم های طرح ارزشیابی توصیفی
- طرح درس تعلیمات اجتماعی پایهی سوم ابتدایی
- نوشتن انشاهای خلاق
- آموزش املا به شیوه بازی
- "طرح درس روزانه" ریاضی سوم
- بیرجند